Sanktuarium w Łagiewnikach

O ile kościoły św. Józefa i św. Benedykta znajdujące się w krakowskim Podgórzu przyciągają przyjezdnych głównie jako godne zobaczenia zabytkowe obiekty sakralne, to Sanktuarium łagiewnickie jest przede wszystkim miejscem gromadzącym ludzi wierzących.

Sanktuarium oznacza miejsce, które zostało uznane za święte. W przypadku Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie nastąpiło to w 1992 roku. Wówczas to kaplicę św. Józefa, znajdującą się przy klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, ogłoszono Sanktuarium. W ogóle jest to miejsce związane z działalnością i postawą św. Faustyny. Tutaj też znajduje się jej grób, będący celem pielgrzymek. Wiernych przyciąga także obraz Jezusa Miłosiernego, który został namalowany właśnie według wskazówek  siostry Faustyny Kowalskiej, której miał ukazać się Jezus Chrystus, gdy należała jeszcze do tutejszego klasztoru. Obraz nosi tytuł „Jezu ufam Tobie”. Sanktuarium zaczęło być szczególnie tłumnie odwiedzane po kanonizacji siostry Faustyny w kwietniu 2000 roku.

Wydarzenia związane z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia układają się w jedną z najbardziej niezwykłych historii dotyczących Podgórza krakowskiego. Obecnie w skład Sanktuarium wchodzą klasztor Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, bazylika Bożego Miłosierdzia, kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu, Dom Duszpasterki, Aula Jana Pawła II oraz budynki duszpasterskie, socjalne i handlowe. Grób św. Faustyny i cudowny obraz znajdują się w kaplicy klasztornej pod wezwaniem św. Józefa. Kaplica, podobnie jak cały klasztor została zbudowana w stylu neogotyckim. Poświęcono ją w 1891 roku. Główny ołtarz ozdobiony jest figurami Matki Bożej Miłosierdzia oraz św. Marii Magdaleny. W bocznych ołtarzach znajdują się obraz Serca Jezusa oraz obraz św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus. Natomiast sam obraz Jezusa Miłosiernego, czyli jeden z dwóch najważniejszych punktów świątyni, został namalowany przez Adolfa Hyłę, a poświęcił go w 1944 roku ojciec Józef Andrasz – opiekun duchowy siostry Faustyny. Ciało siostry Faustyny spoczywa w kaplicy św. Józefa od 1966 roku i w związku z tym w 1968 Jan Paweł II, ówczesny kardynał Karol Wojtyła, uznał że powinna być ona dopisana do listy sanktuariów archidiecezji krakowskiej. Jan Paweł II już jako papież odwiedził Sanktuarium łagiewnickie w 1997 oraz w 2002 roku. Natomiast w 2006 roku był tutaj również papież Benedykt XVI. Jeśli chodzi o bazylikę Bożego Miłosierdzia jest ona zbudowana w nowoczesnym stylu i powstała w latach 1999-2002.